Compliance – komplementarne usługi przy tworzeniu SSC

O usługach compliance można mówić wiele, bowiem temat zgodności z lokalnymi przepisami dotyczy różnych dziedzin. Szczególnie istotne, z punktu widzenia przedsiębiorcy, są usługi związane z księgowością i podatkami. Wyzwania, które wiążą się ze spełnieniem lokalnego, podatkowego compliance zależą od trudności prawa podatkowego.

Shared Services Center, czyli Centrum Usług Wspólnych

Biznes nie działa w próżni, a zmieniające się otoczenie gospodarcze umożliwia podejmowanie działań, których celem jest poprawa efektywności i budowanie przewagi konkurencyjnej. Koszty związane z zatrudnieniem, a także stale malejąca liczba wykwalifikowanych pracowników zmuszają do reorganizacji struktur w firmach. Dotyczy to w szczególności struktur międzynarodowych, gdzie technologia pozwala na optymalizacje procesów i ich transfer do lokalizacji tańszych. Centrum Usług Wspólnych umożliwia zredukowanie kosztów oraz skoncentrowanie się na głównej działalności firmy.

To właśnie te czynniki ukształtowały segment biznesu jakim są SCC. Szczególnie jeśli mówimy o księgowości i finansach. Co więcej, Polska jest jednym z wiodących krajów w rozwoju tego segmentu.

SSC w procesach księgowych

Stworzenie księgowego SSC to ujednolicenie procesów powtarzalnych, o dużych wolumenach oraz obniżenie kosztów ich realizacji. Coraz częściej wykorzystuje się w tym celu robotykę. Pozostaje jednak wypełnienie obowiązków sporządzania sprawozdań finansowych jednostkowych i skonsolidowanych oraz sporządzania deklaracji podatkowych we wszystkich lokalizacjach prowadzenia biznesu. W tych obszarach trudniej jest uzyskać efekt procesowania, ponieważ każdy kraj ma swoje prawa bilansowe i podatkowe, a do tego potrzebna jest wiedza ekspercka.

Polska staje się krajem szczególnym, gdyż nasze prawo podatkowe w ostatnim czasie znacznie się skomplikowało. Dlatego też, zarządzanie podatkami wiąże się z dużym ryzykiem. Organy podatkowe, mając coraz więcej uprawnień i narzędzi kontroli, mogą wiele transakcji uznać za nieważne.

Lokalny compliance

Na wszystkie problemy można znaleźć rozwiązanie, a jednym z nich jest outsourcing compliance lokalnego. Takie usługi mogą być realizowane od pełnego outsourcingu po rozwiązania hybrydowe, na przykład można posiadać własne struktury ze wsparciem outsourcera w zakresie doradztwa czy nadzoru.

Z kolei jeśli chodzi o firmy międzynarodowe czy globalne, tu na pomoc ze swoją ofertą przychodzą firmy o takim samym zasięgu geograficznym. Mazars, działając w 89 krajach świata oraz dysponując specjalistami z dużym doświadczeniem jest w stanie wesprzeć w obowiązkach z zakresu compliance firmy międzynarodowe i globalne.

Artykuł autorstwa Moniki Noweckiej – Wiceprezes Zarządu Mazars Polska Sp. z o.o., Partner Zarządzającej Działem Usług Księgowych i Kadrowo-Płacowych Mazars został opublikowany na portalu ceo.com.pl

Want to know more?

Related events

European Captive Forum 1600x500.png

2019 CEE Business Services Awards

Mazars was the Auditor of the 2019 CEE Business Services Awards which were held on January 30th and 31st at the Intercontinental Hotel in Warsaw. During the event, Top Business Services companies (SSCs, CoEs, GBS, BPOs, and Digital Sourcing companies) were distinguished for their excellence within the Business Services sector of Central Eastern Europe.

Related content

Bookkeeping and compliance

If you need help in compiling your accounts, we can assure that you meet your monthly and annual deadlines in the most cost effective and time efficient way. You can always count on our permanent support whether it comes to everyday bookkeeping, setting up your accounts or revising your books for the year-end.