Co kryje się za sukcesem Europy Środkowo-Wschodniej jako kluczowego wschodzącego rynku fuzji i przejęć?

Wraz z publikacją Mazars Central & Eastern European Deal Advisory Highlights 2019 rok Michel Kiviatkowski, Lider usług doradztwa finansowego Mazars w Europie Środkowo-Wschodniej i Partner Zarządzający Mazars w Polsce, wyjaśnia z czego wynika intensywny rozwój Europy Środkowo-Wschodniej i co sprawia, że inwestorzy mogą sobie pozwolić na bycie optymistami.

Liczba i wartość transakcji inwestycyjnych, które miały miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej w 2019 roku, potwierdziły reputację regionu jako rozwijającego się globalnego centrum fuzji i przejęć. Według danych Mergermarket w ubiegłym roku w tym obszarze geograficznym przeprowadzono 726 transakcji o wartości powyżej 5 milionów USD, o łącznej wartości 42 mld EUR.

Istnieje wiele powodów, dla których region jest głównym celem inwestorów globalnych i lokalnych. Są to m.in.:

  • Dogodne położenie geograficzne, pomiędzy zamożną Europą Zachodnią a rozwijającymi się rynkami Azji i Bliskiego Wschodu;
  • Apetyt na wzrost gospodarczy, nieskażony globalnym spowolnieniem w 2008 r. Gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej zasadniczo cieszą się zaufaniem swoich obywateli i posiadają zdolność do szybkiego rozwoju. Wzrost PKB w regionie często wynosi 3-5%, co w porównaniu do zachodnich sąsiadów, którzy mogą pochwalić się tylko 1-2% wzrostem jest bardzo dobrym rezultatem. Wynika on głównie z ciągłego nadrabiania zaległości związanych z luką gospodarczą między tymi dwoma obszarami geograficznymi;
  • Członkostwo w UE. Wiele krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest częścią Unii Europejskiej, która jest gwarantem dla międzynarodowych inwestorów, którzy w innych okolicznościach mogliby wahać się przed wejściem na słabiej rozwinięte rynki, które nie mają nadzoru ponadnarodowego;
  • Różnorodność sektorowa. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej dywersyfikują wcześniejszą koncentrację branżową, taką jak energia. Rozwijają się specjalizacje technologiczne i badawczo-rozwojowe, a region przejmuje funkcje back-office i mid-office dla banków wycofujących się z Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Firmy zaangażowane w transakcje M&A: lokalne i globalne

Przedsiębiorstwa odnoszące korzyści z rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej nie wywodzą się tylko z tradycyjnej grupy inwestorów pochodzących z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin i Stanów Zjednoczonych. To również firmy, które mają siedziby w Republice Południowej Afryki, Japonii, Singapurze i innych krajach. Warto też wspomnieć o firmach z Europy Środkowo-Wschodniej realizujących transakcje w krajach sąsiednich.

Cztery czynniki decydujące o powodzeniu transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej

Oprócz wymienionych powyżej mocnych stron, istnieją cztery trendy wpływające na reputację i osiągnięcia inwestycyjne regionu.

Lokalni i globalni inwestorzy korzystają ze zwiększonego poziomu kapitału własnego i funduszy venture capital - i osiągają dobre zwroty z inwestycji. Zwróciliśmy na to uwagę w Mazars Central & Eastern European Deal Advisory Highlights 2019.

30 lat po upadku komunizmu i pojawieniu się prywatnych przedsiębiorstw, wielu założycieli i ich rodziny chcą sprzedać swój biznes. Firmy te zyskały na globalizacji, ale teraz chcą wyjść z rynku: to ogromna szansa dla graczy M&A – zarówno lokalnych jak i globalnych

Po trzecie, postępuje konsolidacja rynku. W ciągu najbliższych pięciu - dziesięciu lat inwestorzy powinni spodziewać się mniejszej liczby graczy, ale ci, którzy pozostaną, będą działać na większą skalę. Jest to szczególnie widoczne w usługach finansowych i sektorze energetycznym - popularnym celu dla międzynarodowych firm - ponieważ firmy starają się zyskać przewagę konkurencyjną, inwestują w ekologiczne biznesy z doświadczeniem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

Wreszcie firmy z Europy Środkowo-Wschodniej również spoglądają poza granice regionu, coraz częściej realizując własne transakcje fuzji i przejęć jako sposób na rozwój w Europie Zachodniej, Afryce i Azji.

Optymistyczne perspektywy na 2020 rok

Tempo transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej nie wykazuje oznak spowolnienia. Brexit i słaby wzrost PKB w Europie Zachodniej oznaczają, że globalni inwestorzy nadal szukają okazji na bardziej zróżnicowanych rynkach. Napięcia handlowe między USA i Chinami również sprawiają, że Europa Środkowo-Wschodnia jest atrakcyjnym celem inwestycyjnym.

Istnieją pewne powody do zachowania ostrożności, ponieważ populizm nie pozostaje bez wpływu na rozwój biznesu, szczególnie w odniesieniu do międzynarodowych inwestorów. Jednak rynki pozostają stosunkowo odporne, a doradztwo przy transakcjach i rynek fuzji i przejęć rośnie w siłę

Doradztwo Transakcyjne w Europie Środkowo-Wschodniej

Tylko w 2019 roku Mazars obsłużył 16 transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej o łącznej wartości 1,4 mld EUR. Dzięki temu nasza firma znalazła się w pierwszej piątce wiodących doradców świadczących usługi transakcyjne (due diligence, wyceny) w Europie Środkowej i Wschodniej  Mergermarket CEE Accountant League Table według liczby przeprowadzonych transakcji. Zajęliśmy również 2 miejsce pod względem ujawnionej wartości transakcji na poziomie regionu.

Aby dowiedzieć się więcej o naszej pracy w zakresie doradztwa finansowego i podatkowego w regionie oraz o najważniejszych transakcjach z ostatnich 12 miesięcy, przejdź tutaj.