Pomimo Covid-19 transakcje w Europie Środkowo-Wschodniej pozostały na niezwykle stabilnym poziomie

1 kwietnia 2021 roku: Zakłócenia spowodowane Covid-19 na rynku fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej były krótkotrwałe i zawieranie transakcji wróciło do normy w drugiej połowie roku, według nowego raportu opublikowanego przez Mazars we współpracy z Mergermarket.

Raport pt. „Investing in CEE: Inbound M&A report 2020/2021” przedstawia przegląd działalności w obszarze fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej w roku 2020, a także analizuje wyzwania i możliwości w nadchodzących miesiącach.

Wartość transakcji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wzrosła o 11% do 49,2 mld euro względem roku 2019, mimo że ich wolumen spadł o 16%, co daje łącznie 648 transakcji. Wzrost wartości transakcji, pomimo globalnej pandemii, podkreśla siłę przyciągania inwestorów zainteresowanych dużymi transakcjami przez region. Nie uwzględniając Rosji, największej gospodarki w Europie Środkowo-Wschodniej, odnotowano 28% wzrost wartości transakcji w 2020 roku w ujęciu rok do roku.

Region nadal przyciąga międzynarodowych nabywców, gdyż odpowiadają oni za 49% całkowitej wartości transakcji – zainwestowali 23,9 mld euro - podobnie jak w poprzednich latach. Fabrice Demarigny, globalny dyrektor działu doradztwa finansowego w Mazars podkreśla, że: „na poziomie globalnym obraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej przedstawia stabilność. W regionie nadal obserwuje się silny i stały napływ zagranicznych inwestycji z całego świata”.

Fundusze private equity były nadal niezwykle aktywne w 2020 roku, a całkowita kwota ujawnionych wykupów w regionie pokazuje 40% wzrost rok do roku, osiągając 3,9 mld euro. Wyjścia z private equity również wypadły dobrze, a całkowita ujawniona wartość wyniosła 8,1 mld euro, co stanowi 11% wzrost w stosunku do 2019 r.

W związku z wprowadzeniem szczepień na Covid-19, można mieć nadzieję, że w drugiej połowie 2021 roku środowisko zawierania transakcji będzie bardziej stabilne. Jednakże, ryzyko nowych fal wirusa, międzynarodowe spory i niespodziewane wstrząsy gospodarcze są nadal obecne.

- Rok 2020 upłynął pod znakiem bezprecedensowych zakłóceń spowodowanych pandemią Covid-19, która wstrząsnęła krajobrazem fuzji i przejęć na całym świecie. Stworzyło to klimat makro- i mikroekonomicznej niepewności. Niemniej jednak, mimo tej sytuacji połączonej z dużymi restrykcjami w podróżowaniu i obostrzeniami, domykanie transakcji zostało umożliwione dzięki technologii i pracy zdalnej - mówi Michel Kiviatkowski, lider usług doradztwa finansowego na Europę Środkowo-Wschodnią, Partner Zarządzający Mazars w Polsce. Ponadto wskazuje na korzystny rok dla regionu, dodając: - Dzięki silnym fundamentom Europa Środkowo-Wschodnia okazała się być stosunkowo bardziej odporna niż inne rynki wschodzące w zakresie zawierania transakcji. Obecnie region jest w dobrej pozycji, by korzystać z okresu post-Covid 19, który będzie naznaczony, między innymi, przez umacniający się trend nearshoringu przemysłowego łańcucha dostaw z Azji do tego regionu. Także planowanie sukcesji, inwestycje funduszy private equity oraz dalsza konsolidacja wybranych sektorów będą głównymi osiami działalności M&A w tym roku.

Dalsze istotne wnioski zawarte w raporcie obejmują:

  • Cztery kraje nadal dominują na rynku. Cztery kraje plasujące się najwyżej pod kątem wartości transakcji pozostały te same co w 2019 roku – Rosja, Polska, Czechy i Austria. Największy rynek w regionie, Rosja, odpowiada za cztery z dziesięciu największych transakcji roku. Natomiast największa transakcja roku została zawarta w Austrii, najbogatszym z  rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki tej transakcji austriacki koncern naftowy OMV zwiększył swój udział w spółce petrochemicznej Borealis z 36% do 75% za kwotę 5,712 mld euro.
  • Sektor technologiczny rozkwita pośród pandemii. Największa liczba zagranicznych transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej dotyczyła technologii, czyli łącznie 57 transakcji wartych 2,5 mld euro – co oznacza wzrost o 12% rok do roku pod względem wolumenu i 34% wzrost pod względem wartości. Jeśli chodzi o wartość zagranicznych transakcji, energia i usługi komunalne utrzymały się na pierwszym miejscu, odpowiadając za 9,1 mld euro – 20% wzrost rok do roku.
  • Rośnie liczba transakcji wewnątrz regionu. Transgraniczne transakcje w obrębie regionu odnotowały wzrost i odpowiadają za 13% ogólnej wartości, w porównaniu do 6% w 2019 roku – to najwyższy poziom w ciągu ostatnich 5 lat.

Pełną wersję raportu możesz pobrać na www.mazars.pl.

###

W celu uzyskania więcej informacji, prosimy o kontakt:

Edward Baggaley
Dyrektor ds. Kampanii Globalnych
Tel: +44 (0)78 2408 6578
Email: edward.baggaley@mazars.co.uk

Renata Stefanowska
Manager, Dział Komunikacji i Marketingu, Mazars w Polsce
Tel: +48 22 25 55 200  
Email: r.stefanowska@mazars.pl    

Lindsay Spivak
PR Manager, Acuris
Tel: +1 212 390 7853
Email: Lindsay.spivak@acuris.com

O Mazars

Mazars to międzynarodowa, zintegrowana firma specjalizująca się w audycie, księgowości, doradztwie, usługach podatkowych i prawnych*. Działając w ponad 90 krajach i terytoriach na całym świecie, korzystamy z doświadczenia ponad 42 000 specjalistów – w tym 26 000 w ramach zintegrowanego partnerstwa Mazars i 16 000 za pośrednictwem Mazars North America Alliance - pomagając różnej wielkości przedsiębiorstwom na każdym etapie ich rozwoju.

W Polsce Mazars zatrudnia ponad 300 specjalistów w Warszawie i Krakowie, oferując polskim i międzynarodowym przedsiębiorstwom pełen zakres usług w dziedzinie audytu, outsourcingu księgowego i kadrowo-płacowego, podatków, konsultingu oraz doradztwa finansowego.

*tam, gdzie przewidują to przepisy krajowe.

www.mazars.com | linkedin.com/company/mazars | twitter.com/mazarsgroup

www.pol.mazars.pl | linkedin.com/company/mazars-in-poland

O Mergermarket

W obszarze fuzji i przejęć najbardziej wartościową walutą jest informacja. Mergermarket, serwis spółki Acuris informuje o transakcjach na 6-24 miesięcy wcześniej, zanim informacje o nich zostaną podane do publicznej wiadomości, co daje naszym subskrybentom istotną przewagę konkurencyjną. Dzięki największej sieci dziennikarzy i analityków specjalizujących się w tematyce M&A, Mergermarket oferuje najbardziej kompleksową usługę wywiadowczą dostępną obecnie na rynku. Nasi reporterzy pracują w 67 lokalizacjach w obu Amerykach, w Europie, w regionie Azji i Pacyfiku, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.                  

Odwiedź mergermarket.com