Wiadomości podatkowe

W tej rubryce znajdą Państwo zmiany w prawie podatkowym omówione i skomentowane przez ekspertów Mazars.

Obowiązkowe e-fakturowanie w ramach KSeF od lipca 2024

Projekt-bez-tytułu-44-.png
Szanowni Państwo,

Tak jak już informowaliśmy w poprzednich alertach, w Polsce są obecnie prowadzone intensywne prace legislacyjne nad przepisami VAT wdrażającymi obowiązek stosowania tzw. „e-faktur” (tj. wystawiania faktur elektronicznych w formie ustrukturyzowanej, za pomocą platformy rządowej KSeF i przy użyciu odgórnie zdefiniowanego wzoru, tzw. „schemy”).

Więcej

Przełożenie terminu wejścia w życie obowiązku wystawiania e-faktur za pośrednictwem KSeF

Projekt-bez-tytułu-36-.png
Po przeprowadzeniu konsultacji publicznych, Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie komunikat informujący o przełożeniu terminu wejścia w życie obowiązku wystawiania e-faktur za pośrednictwem platformy KSeF na 1 lipca 2024 r.

Więcej

Transfer Pricing: CBC-P for financial year 2022 should be submitted by March 31st, 2023

TaxAlert1600x500.png
Pursuant to the exchange of tax information act, the Polish taxpayers belonging to large international groups are subject to additional obligations, such as reporting on entities which are part of the group (Country-by-Country-Report, CbC-R) or indicating the entity in charge of delivering such information (CbC-P).

Więcej

Ulga badawczo-rozwojowa

TaxAlert-1600x500.png
Rozszerzony w ramach przepisów tzw. „Polskiego Ładu”, obowiązujący od roku 2022 r. pakiet ulg proinnowacyjnych i prorozwojowych składa się obecnie z ulgi badawczo-rozwojowej, ulgi IP Box, ulg na robotyzację, ulgi na innowacyjnych pracowników, ulgi na prototyp oraz ulgi na ekspansję.

Początek nowego roku to dobry moment, żeby zarówno zastanowić się nad możliwością skorzystania z ulg podatkowych za mijający rok, jak i przemyśleć wdrożenie niektórych rozwiązań począwszy od 2023 r. W dzisiejszym alercie podatkowym przyjrzymy się funkcjonującej od 2016 r. uldze badawczo-rozwojowej, która od 1 stycznia 2022 r. zyskała jeszcze bardziej na atrakcyjności, o czym poniżej. Nasz Zespół pozostaje do Państwa dyspozycji, aby omówić możliwość skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej w Państwa firmie.

Więcej

Termin publikacji strategii podatkowej za rok 2021 dla większości podatników upływa z końcem 2022 r.

MicrosoftTeams-image-28-.png
Uprzejmie przypominamy, że publikacja informacji o realizacji strategii podatkowej stanowi wymóg ustawowy dla największych podmiotów gospodarczych (tj. podatkowych grup kapitałowych oraz podatników, u których przychody przekroczyły w roku podatkowym kwotę 50 mln EUR).

Informacja o realizowanej strategii podatkowej powinna zostać opublikowana za rok 2021 do 31 grudnia 2022 (lub do końca dwunastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego – dla podatników posiadających odmienny rok podatkowy od roku kalendarzowego) - na stronie podatnika lub w przypadku braku własnej strony internetowej na stronie podmiotu powiązanego.

Więcej

Zmiana przepisów dot. obowiązku dokumentacyjnego w zakresie cen transferowych dla tzw. transakcji rajowych

MicrosoftTeams-image-24-.png
Zmiana przepisów dot. obowiązku dokumentacyjnego w zakresie cen transferowych dla tzw. transakcji rajowych

Więcej

Obowiązkowe e-fakturowanie od 1 stycznia 2024 r.

tax-newsletter-1600x500.png
KSeF – Polska otrzymała zgodę Rady EU na wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania od 1 stycznia 2024 r.

Więcej

Kurs walutowy dla korekt

CIT-kurs-walutowy-dla-korekt-przychodów-1600x500.png
W dniu 25 maja 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyroki w dwóch sprawach o sygn. akt II FSK 2530/19 i II FSK 2531/19, które mogą zmienić dotychczasową praktykę dotyczącą zasad przeliczania na złote faktur korygujących wyrażonych w walutach obcych, dokumentujących korektę przychodów lub kosztów uzyskania przychodów.

Więcej

COVID-owe ułatwienia oraz więcej czasu na wywiązanie się z obowiązków w zakresie cen transferowych za rok 2021

transfer-pricing-1600x500.png
Mogłoby się wydawać, że wraz ze zmianą sytuacji prawnej ze stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego na terytorium Polski, jednocześnie nie będą miały już zastosowania żadne ułatwienia w zakresie cen transferowych, które zostały wprowadzone tzw. ustawą COVID-ową. Nic bardziej mylnego!

Więcej

Termin na złożenie informacji o strukturze spółek nieruchomościowych upłynie 31 marca 2022 r.

real estate tax 1600x500
Termin na złożenie informacji o strukturze spółek nieruchomościowych upłynie 31 marca 2022 r.

Więcej