Cyberbezpieczeństwo: Czy Twoje zabezpieczenia są wystarczająco silne?

Cyberzagrożenia są wszędzie. To nie paranoja, to niestety nasza rzeczywistość: każdy dzień przynosi nowe włamania hakerskie, nowe wycieki danych, nowe kłopoty - i nowe koszty, zarówno finansowe, jak i handlowe. Nikt nie zostaje oszczędzony. Celem ataków są duże i małe firmy, a także instytucje sektora publicznego i osoby prywatne. Jak organizacje mogą się chronić?

Pod koniec 2021 roku przeprowadziliśmy naszą coroczną ankietę. Przepytaliśmy ponad 1000 osób na stanowiskach kierowniczych na całym świecie. Ujawniła ona, że cyberbezpieczeństwo jest obecnie główną troską liderów firm. Skuteczna obrona cybernetyczna wymaga od wielu firm zachowania właściwej równowagi; posiadanie silnej sieci zabezpieczeń, która może zamortyzować ewentualny upadek, jest kluczowe.

Z naszych badań wynika, że:

  • Liderzy biznesowi z całego świata przygotowują się na cyberataki, są jednak przekonani, że potrafią im sprostać. Ponad połowa (54%) liderów biznesowych badanych w naszym corocznym barometrze C-suite uważa, że zagrożenia cybernetyczne wzrosły w ciągu ostatniego roku, a 35% spodziewa się znaczącego naruszenia danych w ich własnej firmie w nadchodzącym roku. Mimo to większość firm wydaje się pewna swojej zdolności do radzenia sobie z atakami: w skali globalnej 68% liderów biznesowych uważa, że dane ich firmy są „w pełni chronione”.
  • Straty finansowe to największe dostrzegane ryzyko. Ponad połowa ankietowanych przez nas liderów, umieściła straty finansowe na szczycie listy największych zagrożeń związanych z ochroną danych. Poziomy obaw i pewności co do ochrony różnią się w zależności od branży, przy czym najbardziej pewne siebie są firmy finansowe, technologiczne i konsumenckie. 
  • Skuteczna obrona cybernetyczna opiera się na pięciu filarach: identyfikacji, zapobieganiu, wykrywaniu, reagowaniu i odzyskiwaniu. Każdy z nich ma ważny element technologiczny, ale równie ważny jest element ludzki. Plany ciągłości działania muszą być starannie opracowane i wszechstronnie przetestowane, aby mogły być płynnie wdrożone przez całą organizację.
  • Najlepszą obroną jest zmiana sposobu myślenia, aby przygotować się na najgorsze. Cyberbezpieczeństwo to szybko rozwijająca się dziedzina, w której atakujący są obecnie silnie uzbrojeni (w tym w sztuczną inteligencję) i często o dwa kroki wyprzedzają organizacje będące na ich celowniku. Przyjęcie do wiadomości, że naruszenia danych będą miały miejsce i posiadanie solidnych planów radzenia sobie z nimi daje najlepszą gwarancję, że reakcja będzie szybka, odzyskanie danych skuteczne, a koszty ograniczone.

Zagrożenia cybernetyczne pozostaną już z nami na zawsze - i będą się nasilać. Tak wygląda rzeczywistość w odczuciach dyrektorów zarządzających. Najlepiej chronione będą te organizacje, które wzmocnią swoją sieć bezpieczeństwa cybernetycznego. Teraz jest czas na działanie.   

Pobierz poniższy raport, aby dowiedzieć się więcej.

Dokument

Cyber Security Report 2022
Cyber Security Report 2022