Nowe zasady sporządzania sprawozdania z działalności

Nowy Krajowy Standard Rachunkowości (KSR 9) zmienia dotychczasowe zasady sporządzania sprawozdania z działalności Spółki (Raport Zarządu).

Krajowy Standard Rachunkowości nr 9 został przyjety15.04.2014 roku.

Kogo dotyczy ?

Do sporządzania sprawozdania z działalności zarządu zobowiązane są m.in. spółki kapitałowe (spółki z o.o. lub spółki akcyjne), spółki komandytowo-akcyjne  w terminie  6 miesięcy po upływie roku obrotowego.

Odpowiedzialni za spełnienie wymagań przewidzianych w Ustawie o rachunkowości oraz KSR 9 dotyczących sporządzenia sprawozdania z działalności są kierownicy jednostki oraz członkowie rad nadzorczych lub innych organów nadzorujących.

Jakie zmiany zostaną wprowadzone i jaka jest ich waga ?

Planowane zapisy w KSR 9 znacznie uszczegóławiają i doprecyzowują zawartość sprawozdania z działalności, zapewniając większą zgodność ze sprawozdaniem finansowym podmiotu.

Sprawozdanie z działalności powinno obejmować wszystkie istotne informacje dla oceny sytuacji finansowej i majątkowej jednostki, w tym ocenę uzyskiwanych efektów, wskazanie czynników ryzyka oraz opis zagrożeń.

Sprawozdanie  może mieć charakter  raportu analitycznego uwzględniającego kluczowe wskaźniki finansowe (wskaźniki płynności, zadłużenia, rotacji majątku, rentowności, sprawności zarządzania) oraz niefinansowe (mierniki dotyczące wydajności pracy, innowacyjności, liczby klientów, pozycji rynkowej, przestrzegania wymogów środowiskowych).

Kompletność sprawozdania z działalności oraz jego zgodność ze sprawozdaniem finansowym również podlega ocenie audytora, w przypadku podmiotów podlegających badaniu.

Jaki jest termin zastosowania?

KSR 9 będzie miał zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy kończący się po dniu ogłoszenia standardu, z możliwością wcześniejszego zastosowania, czyli już w odniesieniu do sprawozdania za rok 2013.

Propozycja wsparcia Mazars

  1. Eksperci Mazars mogą  wesprzeć Państwa w przygotowaniu prawidłowego i rzetelnego sprawozdania z działalności jednostki, zwiększając jego zawartość merytoryczną, co pozwoli Państwu dostosować zakres prezentowanych informacji do oczekiwań środowiska biznesowego, w którym Państwo działają (otoczenia prawnego i ekonomicznego).
  2. W sprawozdaniu z działalności uzyskają Państwo szczegółowy i dokładny opis posiadanych instrumentów finansowych, które podlegają wnikliwej analizie biegłych rewidentów.
  3. Uzyskają Państwo dodatkowe wyjaśnienia do kwot zawartych w sprawozdaniu finansowym.

Dokument

KSR Nr 9_​oferta Mazars