Doradztwo transakcyjne w Europie środkowo-wschodniej w 2019 roku

Mazars w Europie Środkowej i Wschodniej ma przyjemność zaprezentować przegląd transakcji, w których byliśmy doradcą w 2019 r. Ta doroczna publikacja przedstawia wybrane projekty, w które byliśmy zaangażowani w całym regionie.

W 2019 roku na działalność transakcyjną Mazars w Europie Środkowo-Wschodniej miało wpływ 5 kluczowych trendów.

Silne międzynarodowe zainteresowanie inwestycjami w Europie Środkowo-Wschodniej

Dzięki wzrostowi gospodarczemu obserwowanemu w regionie, Europa Środkowa i Wschodnia po raz kolejny była świadkiem udanego roku pod względem aktywności fuzji i przejęć. Pod względem wielkości transakcji region pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków wschodzących na świecie. Europę Środkowo-Wschodnia charakteryzuje dość stabilny krajobraz dla zawierania transakcji i inwestycji międzynarodowych pochodzących z Europy Zachodniej (Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Holandia, Skandynawia), Stanów Zjednoczonych, Azji (Chiny, Japonia, Indie, Bliski Wschód) i z RPA.

Aktywność funduszy Private Equity wciąż rośnie

Obserwowany w regionie wzrost poziomu pozyskiwania funduszy private equity i venture capital, inwestycji i działalności typu „exit” świadczy o atrakcyjności Europy Środkowo-Wschodniej dla inwestorów globalnych, zainteresowanych satysfakcjonującymi zwrotami z inwestycji.

Planowanie sukcesji: duże możliwości dla fuzji i przejęć

30 lat po upadku komunizmu, coraz więcej odnoszących sukcesy przedsiębiorców rozważa potencjalną sprzedaż firmy, którą stworzyli w latach 90. Przedstawia to ogromne możliwości zewnętrznego wzrostu dla przejmujących graczy rynkowych.

Transakcje M&A we wszystkich sektorach

Podczas gdy niektóre cieszą się większym zainteresowaniem niż inne (usługi finansowe, usługi komunalne, energia i odnawialne źródła energii, infrastruktury, produkcja), zaobserwowaliśmy szerokie grono nabywców i sprzedawców w praktycznie wszystkich branżach, w których przeprowadziliśmy transakcje.

Coraz więcej inwestorów z Europy Środkowo-Wschodniej poza regionem

Coraz więcej MŚP pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej uważanych za „ukrytych europejskich mistrzów” w swojej branży rozważa fuzje i przejęcia jako sposób na rozwój w Europie Zachodniej, Afryce i Azji.

 

Oczekujemy, że powyższe kwestie nadal będą wpływać na aktywność transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej w perspektywie średnioterminowej.

Korzystając z okazji, pragniemy podziękować wszystkim naszym klientom za zaufanie jakim nas obdarzyli w całej Europie Środkowej i Wschodniej oraz na całym świecie przez cały rok.