Doradztwo transakcyjne w regionie CEE - przegląd 2022 roku

W 2022 roku, po raz siódmy z rzędu, Mazars znalazł się wśród pięciu najlepszych doradców transakcyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej w rankingu Mergermarket „CEE Accountant League Table” pod względem liczby udanych transakcji.

Niniejszy przegląd pokazuje wybrane projekty, przy których doradzaliśmy w całym regionie. 

Patrząc na ten rok, można wyróżnić kilka kluczowych tematów, które ukierunkowały i wpływały na działalność transakcyjną Mazars w Europie Środkowo-Wschodniej:

  1. Duża liczba transakcji transgranicznych wraz z inwestycjami przychodzącymi z USA, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, krajów Beneluksu i Skandynawii;
  2. Wzrost wykupów przez fundusze private equity;
  3. Intensywna aktywność w zakresie fuzji i przejęć w następujących sektorach: energia i odnawialne źródła energii, technologia, przemysł, opieka zdrowotna i sektor farmaceutyczny, nieruchomości i telekomunikacja.
  4. Większa liczba transakcji fuzji i przejęć, w których uczestniczą kupujący z Europy Środkowo-Wschodniej;

Mazars przewiduje, że te tematy będą nadal wpływać na aktywność transakcyjną w Europie Środkowo-Wschodniej w 2023 roku. Pomimo wyzwań związanych z wojną w Ukrainie, kryzysem energetycznym, wzrastającą inflacją i wyższymi stopami procentowymi, perspektywy na nadchodzące miesiące są stosunkowo optymistyczne: Europa Środkowo-Wschodnia jest dobrze przygotowana do skorzystania z takich trendów jak: nearshoring w przemyśle, planowanie sukcesji, dalsza działalność funduszy PE, zwrot w kierunku odnawialnych źródeł energii oraz dalsza konsolidacja rynku w wybranych sektorach.

Pobierz publikację