Kurs walutowy dla korekt

W dniu 25 maja 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyroki w dwóch sprawach o sygn. akt II FSK 2530/19 i II FSK 2531/19, które mogą zmienić dotychczasową praktykę dotyczącą zasad przeliczania na złote faktur korygujących wyrażonych w walutach obcych, dokumentujących korektę przychodów lub kosztów uzyskania przychodów.

Do tej pory stosowane było stanowisko, aprobowane powszechnie przez organy podatkowe, wedle którego kwoty wyrażone w walutach obcych na fakturach korygujących powinny zostać przeliczone na złote według kursu historycznego, czyli według kursu, który miał zastosowanie do faktury pierwotnej. Wynikało to z faktu, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie określa wprost kursu wymiany, jaki powinien mieć zastosowanie do korekty przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym przyjmowano, że korekta dokonana za pomocą faktury korygującej nie stanowi samodzielnego zdarzenia, oderwanego od zdarzenia rodzącego przychód lub koszt uzyskania przychodu, i powinna podlegać tym samym zasadom co faktura pierwotna.

Nowe podejście zaprezentowane we wspomnianych wyrokach zakłada natomiast, że kwoty na fakturach korygujących wyrażone w walutach obcych powinny zostać przeliczone na złote według kursu bieżącego, czyli według kursu, który jest właściwy dla faktury korygującej. Zgodnie z tym stanowiskiem, ponieważ zasady ujmowania we właściwym okresie rozliczeniowym korekty przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów są uregulowane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, analogiczne podejście należy przyjąć także w odniesieniu do kursu walutowego związanego z tymi korektami. Jeżeli więc zasadą jest rozpoznawanie korekty przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów na bieżąco (z wyjątkiem błędów rachunkowych lub innych oczywistych omyłek), to wobec braku odmiennej regulacji dotyczącej kursu walutowego należy stosować bieżący kurs walutowy.

W tej chwili trudno powiedzieć, które z tych dwóch stanowisk stanie się dominujące. Biorąc jednak pod uwagę dotychczasową utrwaloną praktykę interpretacyjną organów podatkowych, proponujemy kontynuowanie dotychczasowego podejścia. Będziemy jednak obserwować aktualne stanowisko organów podatkowych i jeżeli ulegnie ono zmianie, rozważymy zmianę podejścia po stronie Mazars.

W związku z faktem że powstała rozbieżność interpretacyjna powoduje powstanie ryzyka podatkowego, w przypadkach, w których zastosowanie kursu historycznego zamiast kursu bieżącego mogłoby skutkować istotnymi rozbieżnościami z uwagi na notowane ostatnio znaczne wahania kursów walut oraz kwoty dokonywanych korekt, zalecane jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w celu potwierdzenia, jaki kurs wymiany powinien mieć zastosowanie.

Jeśli są Państwo zainteresowani naszym wsparciem w powyższym zakresie, prosimy o kontakt z Działem Doradztwa Podatkowego Mazars.

Wyślij zapytanie ofertowe