Mazars Corporate Finance doradzał grupie Fauché w procesie sprzedaży jej polskiej spółki zależnej, Fauché Polska

Zespoły Corporate Finance w Mazars we Francji i w Polsce doradzały grupie Fauché w związku z przejęciem jej polskiej spółki przez jej kadrę zarządzającą w ramach transakcji typu MBO sponsorless. Ta operacja potwierdza zamiary przyspieszenia rozwoju grupy Fauché poprzez koncentrację na rynku francuskim, jednocześnie zapewniając płynne przejście w spółce Fauché Polska.

31.03.2018 r.

Utworzona w 1963 roku grupa Fauché jest jedną z wiodących firm francuskich specjalizujących się w sektorze usług energii. Świadczy usługi związane z całym łańcuchem wartości instalacji elektrycznych (dla przemysłu, sektora usługowego i infrastruktury energetycznej, transportu i komunikacji, itp.), oferuje usługi utrzymania, projektowania oraz wykonywania instalacji elektrycznych i automatyki, produkcji i dystrybucji urządzeń elektrycznych (agregaty prądotwórcze, szafy elektryczne, rozwiązania zasilania dla przemysłu aeronautycznego, lotniczego, modułów kogeneracji biogazów, itd.). Działalność ta pozwoliła grupie osiągnąć przychody w wysokości 175 mln EUR w 2017 roku przy zatrudnieniu na poziomie 1200 osób w 30 oddziałach we Francji i w Polsce.

Utworzona w 1998 roku filia w Polsce powstała, by towarzyszyć historycznym klientom grupy w ich działalności w Polsce. Fauché Polska specjalizuje się w instalacjach elektrycznych i ich serwisowaniu, w tym w ramach dużych projektów takich jak centra handlowe i hipermarkety. W ramach planu strategicznego grupa postanowiła sprzedać Fauché Polska, jedyny podmiot zagraniczny grupy, aby dalej rozwijać się na rynku francuskim, stawiając zarówno na wzrost organiczny, jak i zewnętrzny. Wspierana przez Parquest Capital od 2017 roku, grupa Fauché ma zamiar wzmocnić swoją obecność w dziedzinach o wyższej wartości dodanej, takich jak: usługi serwisowe, instalacje niskonapięciowe, procesy przemysłowe i automatyzacja, sieci komunikacyjne oraz pragnie poszerzyć zasięg swojej działalności we Francji poprzez nabycie firm lokalnych.

Patrick Zmirou, prezes grupy Fauché wyjaśnia: –„Proces cesji Fauché Polska na początku 2018 roku miał spełnić dwa założenia, które pozwoliłyby na znalezienie wyważonego rozwiązania dla grupy, dla polskiej spółki i dla przejmujących ją menadżerów. Z jednej strony chodziło o towarzyszenie podczas procesu przekazania spółki lokalnemu zarządowi, a z drugiej dotrzymania terminu realizacji. Zespoły Mazars doskonale zrealizowały tę misję, pełniąc rolę facylitatora i naszego doradcy oraz wspierając i instruując kierownictwo przejmujące spółkę”. 

Główni doradcy zaangażowani w tę operację:

  • Doradztwo finansowe w procesie M&A: Mazars w Polsce (Jan Fido, Adam Zohry); Mazars Corporate Finance w Paryżu (Stéphane Pithois, Valentin Desdoits)
  • Doradztwo prawne M&A: Copernic Avocats (Lucien Peczynski, Łukasz Głuszczuk)