The Best Annual Report 2020 - nagrody przyznane!

Mazars po raz kolejny był partnerem konkursu The Best Annual Report, którego ideą jest promowanie raportów rocznych o najwyższej wartości użytkowej dla akcjonariuszy i inwestorów.

O nagrodę ubiegały się spółki z rynku regulowanego, przygotowujące skonsolidowane raporty roczne wg MSSF/MSR oraz spółki z rynku alternatywnego, sprawozdające wg MSSF/MSR lub Ustawy o Rachunkowości. Jest to przedsięwzięcie niekomercyjne, służące środowisku i kształtowaniu dobrych praktyk w sprawozdawczości finansowej spółek publicznych, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa rynku kapitałowego w Polsce.

Edycja 2020: co się zmieniło?

Konkurs tradycyjnie organizowany był przez Instytut Rachunkowości i Podatków, a w jego XVI edycji pojawiło się kilka istotnych zmian. Miniony rok był trudny dla komórek sprawozdawczych spółek giełdowych, co stało się nie tylko za sprawą pandemii, ale przede wszystkim było spowodowane niepewnością legislacyjną związaną z wdrożeniem nowego standardu raportowania emitentów ESEF. Miał być on obligatoryjny dla wszystkich firm od początku tego roku, jednak ze względu na pandemię w ostatniej chwili przesunięto ten termin o rok. Efektem tej sytuacji jest dualizm w raportowaniu - ok. 1/3 rynku przesłała do KNF raporty wg ESEF, podczas gdy pozostała część spółek pozostała przy dotychczasowej formie raportowania. Taka sytuacja znalazła swoje odzwierciedlenie w konkursie, w którym uwzględniono dodatkową kategorię – najlepszy raport roczny wg ESEF. W tegorocznej edycji pojawiły się ponadto dwie inne nowości – oceniający uważniej przyjrzeli się emitentom, którzy opublikowali raporty zintegrowane, a także ocenili sprawozdania o wynagrodzeniach.

W bieżącej edycji nagrody główne wśród przedsiębiorstw otrzymały: PGE SA, JSW SA oraz Grupa Lotos.

W grupie banków i instytucji finansowych na podium stanęły: Santander Bank Polska SA, BNP Paribas Bank Polska SA oraz Kruk SA.

Kapituła Konkursu zdecydowała o przyznaniu nagród specjalnych „The Best of The Best” dla najlepszego przedsiębiorstwa i banku, które 3 razy zdobyły I nagrodę Główną w konkursie. W tegorocznym gronie najlepszych z najlepszych znalazły się spółki:

  • KGHM Polska Miedź SA
  • PKN Orlen SA
  • PGNiG SA
  • TAURON Polska Energia SA
  • ING Bank Śląski SA
  • mBank SA
  • PKO Bank Polski SA
  • PZU SA

W tym roku w kapitule konkursu zasiadł Jarosław Bochenek, Partner odpowiedzialny za usługi audytowe, Członek Zarządu Mazars Audyt sp. z o.o. Finałowa gala odbyła się 14 października 2021 r. w Sali Notowań budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Nasz Partner miał również okazję do wręczenia nagrody za III miejsce w kategorii Przedsiębiorstw dla Grupy Lotos S.A. za najlepszy raport roczny. 

Więcej informacji i pełne wyniki tegorocznej edycji konkursu dostępne na stronie Instytutu Rachunkowości i Podatków.

GPW2021_Druk_2-32.jpg
GPW2021_Druk_2-33.jpg
GPW2021_Druk_2-47.jpg