Przełożenie terminu wejścia w życie obowiązku wystawiania e-faktur za pośrednictwem KSeF

Po przeprowadzeniu konsultacji publicznych, Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie komunikat informujący o przełożeniu terminu wejścia w życie obowiązku wystawiania e-faktur za pośrednictwem platformy KSeF na 1 lipca 2024 r.

Co więcej, Ministerstwo Finansów ogłosiło również, że zamierza wprowadzić następujące zmiany do projektu przepisów VAT w zakresie obowiązkowego e-fakturowania:

  • zliberalizowane mają zostać sankcje za niewystawianie faktur za pomocą KSeF i dodatkowo ich stosowanie ma zostać odroczone do 1 stycznia 2025 r.
  • faktury konsumenckie (B2C) oraz bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) mają zostać wyłączone z KSeF;
  • faktury z kas fiskalnych i faktury uproszczone będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r.;
  • w przypadku awarii po stronie podatnika możliwe będzie wystawianie faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia po wystawieniu offline;
  • wydłużony ma zostać o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT – KSeF będzie dla nich obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r.

Opublikowanie przez Ministerstwo Finansów nowej wersji projektu w zakresie obowiązkowego e-fakturowania spodziewane jest w najbliższym czasie. Zwracamy uwagę, że może on jeszcze podlegać późniejszym zmianom po skierowaniu do prac parlamentarnych.

Będziemy Państwa informować o dalszym przebiegu prac nad przepisami dotyczącymi obowiązkowego e-fakturowania.

W przypadku pytań dotyczących e-fakturowania serdecznie zapraszamy do kontaktu z Działem Doradztwa Podatkowego Mazars.