Doradztwo transakcyjne w Europie Środkowo-Wschodniej w 2020 roku

Rok 2020 był piątym rokiem z rzędu, kiedy Mazars uplasował się wśród pięciu najlepszych firm doradczych pod względem liczby udanych transakcji w rankingu „Mergermarket Accountant League Table 2020” dla Europy Środkowo-Wschodniej.

Publikacja przedstawia wybrane projekty z całego regionu, w które byliśmy zaangażowani.

Pobierz publikację za 2020 rok 

Analizując rok 2020, odnotowaliśmy 5 kluczowych trendów, które wpływały na działalność transakcyjną Mazars w Europie Środkowo-Wschodniej:

1. Wpływ Covid-19 na zawieranie transakcji M&A

Z powodu pandemii Covid-19 przepływ transakcji fuzji i przejęć został nieznacznie ograniczony, a obostrzenia związane z lockdownem utrudniły zawieranie transakcji, gdyż potencjalni kupujący i sprzedający nie mogli spotykać się bezpośrednio.

Jednakże, pomimo tych potencjalnie istotnych wyzwań, wyczuwamy optymizm i odporność ze strony społeczności private equity, a nasze osobiste doświadczenie podpowiada nam, że duże transakcje nadal będą realizowane.

2. Wybrane sektory skorzystały na pandemii

Chociaż pandemia koronawirusa miała negatywny wpływ na wiele przedsiębiorstw w 2020 r., niektóre sektory zyskały dzięki niej na znaczeniu. W konsekwencji znaczna część transakcji fuzji i przejęć koncentrowała się w branżach odpornych na kryzys, takich jak opieka zdrowotna i farmaceutyka, technologia czy sektor spożywczy.

Wdrożenie sieci 5G również miało pozytywny wpływ na transakcje w sektorze telekomunikacyjnym, podczas gdy rosnące zainteresowanie zieloną energią stworzyło nowe możliwości w sektorze odnawialnych źródeł energii.

3. Wzrost znaczenia planowania sukcesji

30 lat po upadku komunizmu coraz więcej właścicieli firm starzeje się, a wraz z zamiarem przejścia na emeryturę, zaczyna myśleć o sukcesji. Również sprzedaż firmy jest opcją, którą zazwyczaj rozważają.

4. Fundusze private equity coraz bardziej obecne w Europie Środkowo-Wschodniej

Coraz więcej funduszy Private Equity i Venture Capital ma swoje siedziby w takich miastach jak Warszawa, Wiedeń, Moskwa, Praga, Budapeszt, Bukareszt, Bratysława czy Zagrzeb. Inne nadzorują działania w Europie Środkowo-Wschodniej z Londynu lub Luksemburga. Z roku na rok rośnie zainteresowanie inwestycjami w regionie.

5. Coraz więcej firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej inwestuje za granicą

Coraz więcej firm z Europy Środkowo-Wschodniej decyduje się na zdobycie nowych celów poza regionem, zwłaszcza w Europie Zachodniej (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy…), USA, Afryce czy w Azji Południowo-Wschodniej. Dotyczy to w szczególności firm z Europy Środkowo-Wschodniej, które należą do liderów rynku w swojej niszy lub podsektorze.

Oczekujemy, że te trendy nadal będą wpływać na transakcje w Europie Środkowo-Wschodniej w perspektywie średnioterminowej.

Dokument

Mazars CEE Deal Advisory Highlights 2020.pdf