Skutki podatkowe odwołania stanu epidemii

16 maja 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 12 maja 2022 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Tego samego dnia zaczęło również obowiązywać rozporządzenie Ministra Zdrowia z 12 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Prezentujemy najważniejsze zmiany w obowiązkach podatkowych dla podatników CIT i PIT wywołane przez te przepisy.

Przychody z budynków

Zgodnie z art. 38ha ustawy o CIT (art. 52pa ustawy o PIT) zwalnia się z podatku od przychodów z budynków przychody podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 24b ustawy o CIT (art. 30g ustawy o PIT), ustalone za okres od 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym stan epidemii został odwołany. W konsekwencji podatnicy CIT/PIT zobowiązani do kalkulacji i zapłaty podatku od przychodów z budynków muszą od 1 czerwca 2022 r. rozliczać podatek od przychodów z budynków.

Jednorazowa amortyzacja

Na podstawie art. 38k ustawy o CIT (art. 52s ustawy o PIT) podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, które zostały nabyte w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem Covid-19 i wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w okresie od 2020 roku do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu Covid-19. W rezultacie podatnicy CIT/PIT mogą jedynie do końca maja 2022 roku dokonywać jednorazowej amortyzacji środków trwałych, które zostały nabyte do produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem Covid-19 (mowa tutaj w szczególności o towarach takich jak: maseczki ochronne, respiratory, środki odkażające, medyczna odzież ochronna, ochraniacze na obuwie, rękawiczki, okulary, gogle, środki do dezynfekcji i higieny rąk).

Darowizny sprzętu komputerowego

W myśl art. 38p ustawy o CIT (art. 52x ustawy o PIT) od podstawy obliczenia podatku, w celu obliczenia podatku lub zaliczki, podatnik mógł odliczyć darowizny rzeczowe (w wysokości 200 proc./150 proc./100 proc.), których przedmiotem były komputery przenośne będące laptopami lub tabletami, przekazane od 1 stycznia 2020 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu Covid-19 organom prowadzącym placówki oświatowe. Tym samym, od 1 czerwca 2022 r. podatnicy CIT/PIT nie będą mieli możliwości odliczenia od dochodu darowizn sprzętu komputerowego przekazanego na rzecz placówek oświatowych.

Darowizny na przeciwdziałanie Covid-19

Jak wynika z art. 38g ustawy o CIT (art. 52n ustawy o PIT) od podstawy obliczenia podatku, w celu obliczenia podatku lub zaliczki, podatnik mógł odliczyć (w wysokości 200 proc./150 proc./ 100 proc.) darowizny przekazane od 1 stycznia 2020 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu Covid-19, na przeciwdziałanie Covid-19, podmiotom wykonującym działalność leczniczą, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych, domom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowniom, schroniskom dla osób bezdomnych czy Funduszowi Przeciwdziałania CovidD-19. Tym samym, od 1 czerwca 2022 r. podatnicy CIT/PIT nie będą mieli możliwości odliczenia od dochodu darowizn przekazanych na przeciwdziałanie Covid-19.

IP BOX

Zgodnie z art. 38m ustawy o CIT podatnicy osiągający w roku podatkowym (nie później jednak niż w miesiącu, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu Covid-19) kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które wykorzystywane są do przeciwdziałania Covid-19, mogli stosować w trakcie tego roku podatkowego do opodatkowania tych dochodów 5 proc. stawkę podatku przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy PIT zaś, zgodnie z art. 52u ustawy o PIT, mają prawo stosować 5 proc. stawkę podatku do końca roku podatkowego, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu Covid-19. Zmiany zatem dotkną podatników CIT już od 1 czerwca 2022 r., zaś podatników PIT dopiero 1 stycznia 2023 r.

Ulga B+R

W myśl art. 38l ustawy o CIT podatnik CIT mógł odliczyć od dochodu będącego podstawą obliczenia zaliczki koszty kwalifikowane ponoszone na działalność badawczo-rozwojową, której celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania Covid-19. Odliczenie to było jednak możliwe nie później niż w miesiącu, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu Covid-19. Oznacza to, że ostatni raz odliczyć takie koszty kwalifikowane będą mogli podatnicy w zaliczce CIT za maj 2022 r. Jeśli zaś chodzi o podatników PIT, to w myśl art. 52t ustawy o PIT podatnik PIT może odliczyć od dochodu będącego podstawą obliczenia zaliczki koszty kwalifikowane ponoszone na działalność badawczo-rozwojową, której celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania Covid-19 do końca roku podatkowego, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu Covid-19, a więc do końca 2022 r.

Ulga na złe długi

Ułatwienie w zakresie ulgi na złe długi wprowadzone w przypadku podatników ponoszących negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu epidemii Covid-19 tzw. Tarczą Antykryzysową 4.0. (tj. dodany art. 52w ustawy o PIT oraz art. 38o ustawy o CIT) skracające z 90 do 30 dni termin umożliwiający wierzycielom na skorzystanie z ulgi na złe długi, będzie obowiązywać do końca roku, w którym obowiązywał stan epidemii ogłoszony z powodu Covid-19, a więc podatnicy CIT oraz podatnicy PIT mogą korzystać z tego ułatwienia do końca 2022 roku. Ułatwienie w zakresie ulgi na złe długi, z perspektywy dłużników ponoszących negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu epidemii Covid-19 (a więc przewidziana w art. 52w ustawy o PIT oraz art. 38i ustawy o CIT zasada, zgodnie z którą dłużnicy nie muszą po 90 dniach zwiększać swojego dochodu podatkowego o kwotę niezapłaconą wierzycielowi w roku podatkowym) również będzie obowiązywać do końca roku, w którym obowiązywał stan epidemii ogłoszony z powodu Covid-19, a więc do końca 2022 r.

Certyfikaty rezydencji

Zmiana stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego pozostanie bez wpływu na ułatwienia przewidziane w zakresie certyfikatów rezydencji (ułatwienia te mają bowiem obowiązywać również podczas trwania stanu zagrożenia epidemicznego). W konsekwencji, na podstawie art. 31ya tzw. Tarczy antykryzysowej 1.0. w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, a także w okresie kolejnych 2 miesięcy po jego odwołaniu, miejsce zamieszkania i siedziby podatnika dla celów podatkowych może być potwierdzone kopią certyfikatu rezydencji, jeżeli informacje wynikające z przedłożonej kopii certyfikatu rezydencji nie budzą uzasadnionych wątpliwości co do zgodności ze stanem faktyczny.

Biała lista podatników VAT

Zmiana stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego pozostanie również bez wpływu na wydłużony z 7 dni do 14 dni od dnia zlecenia przelewu, termin do zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek bankowy spoza tzw. białej listy podatników VAT. Wydłużony, na podstawie art. 15zzn tzw. Tarczy antykryzysowej 1.0., 14-dniowy termin będzie obowiązywał również przez cały okres stanu zagrożenia epidemicznego.

Raportowanie MDR

Wprowadzone art. 31y tzw. Tarczy antykryzysowej 1.0. zawieszenie terminów do raportowania tzw. schematów krajowych MDR na czas trwania stanu epidemii obowiązywać będzie również w trakcie stanu zagrożenia epidemicznego, w konsekwencji terminy raportowania schematów krajowych rozpoczną się dopiero po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

Wnioski o interpretacje podatkowe

Niestety, zmiana stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego nie przełoży się na szybsze terminy rozpatrywania wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych. Wydłużone, zapisami art. 31g tzw. Tarczy antykryzysowej 1.0., terminy na rozpoznawanie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych z 3 miesięcy do 6 miesięcy będą obowiązywać również w okresie stanu zagrożenia epidemicznego.

Artykuł autorstwa Małgorzaty Trzęsimiech ukazał się na portalu rp.pl w dn. 7 czerwca 2022 r.